Pomoc psychologiczna w uzależnieniach od alkoholu

Pomoc psychologiczna jest podstawą leczenia alkoholizmu. Może to uratować nie tylko uzależnionego. Ale także jego rodzinę oraz bliskich znajomych. Doskonałym pomysłem są grupy Anonimowych Alkoholików- AA. Tam osobami uzależnionymi od alkoholu zajmują się specjaliści, którzy wiedzą, jak walczyć z nałogiem. Niestety, osoba uzależniona sama musi się udać na takie spotkania. Dlatego tak ważne jest to, by nie pozostawiać jej samej sobie bez pomocy i najlepiej doradzić mu aby udał się do gabinetu psychologicznego i skorzystał z profesjonalnej porady dobrego psychologa.

Co powoduje uzależnienie od alkoholu?

Chyba każdy z nas miał w swoim życiu styczność z rozmaitymi używkami. Takimi jak papierosy, narkotyki, alkohol, czy kawa, a nawet herbata. Niestety, łatwo się od nich uzależnić. Co większość z nas wie. Jednak nie odstrasza to nas przed sięganiem po nie. Ale co powoduje że uzależniamy się od alkoholu? To kwestia indywidualna. Każdy ma własne powody, które skłaniają go do spróbowania tej używki. Niejedni robią to już w bardzo młodym wieku. A przecież nie bez podstaw alkohol jest dozwolony tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Podobnie jest z papierosami. Mimo to, niepełnoletni mogą z łatwością je zdobyć. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które niezwykle trudno zwalczyć.

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym zagrożeniem. Sięgają po niego coraz młodsze osoby. Młodzież coraz częściej niestety sięga po tego typu używki, a później wielu z nich ląduje w gabinecie psychologicznym u psychologa. Jednym z nich jest gabinet psychologiczny Grzegorz Kurowski we Wrocławiu, który bardzo często pracuje z młodzieżą po uzależnieniach. Jednymi kieruje ciekawość, drugimi chęć zaimponowania kolegom, a jeszcze inni po prostu chcą zatopić w nim swe smutki. Na uzależnienie od alkoholu szczególnie narażone są kobiety. Mówi się także, iż osoby inteligentne szybciej popadają w nałóg. Jednak tak na prawdę nie ma reguły. Uzależnić się może praktycznie każdy i w różnym wieku.

Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem współuzależnienia. Polega ono na tym, że partner całościowo podporządkowuje się drugiej osobie. Dostosowuje się do jego życia. Wiąże się zazwyczaj z tym ogromne cierpienie, którego współuzależniony niestety nie dostrzega. Dlatego w takich przypadkach niezbędna jest pomoc psychologiczna.

Warto iść do psychologa zanim alkohol zawładnie naszym życiem!

Alkoholizm może doprowadzić do wielu tragedii. Najczęściej dotykana jest nimi rodzina uzależnionego. Alkohol wyzwala ogromną agresję. Omamia umysł. Nawet nie zdążymy się zorientować, a całe życie podporządkujemy wyniszczającemu nałogowi, a wtedy nawet pójście do psychologa może być trudne bo ciężko będzie nas do tego namówić. Wyrządzimy naszym bliskim wielkie krzywdy, a może nawet ich stracimy, gdyż rodzina ulegnie rozpadowi. Chęć zdobycia funduszy na alkohol często skłania do sprzedaży wszystkich wartościowych rzeczy w na przykład lombardach lub po prostu do kradzieży.

Kolejnymi konsekwencjami nadużywania alkoholu są rozmaite choroby, a nawet śmierć. Ta używka ma tragiczny wpław na stan naszego zdrowia. Oczywiście, pita z umiarem, nie wyrządzi nam nic złego. Problem zaczyna się wtedy, gdy sięgamy po niego zdecydowanie zbyt często. Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa najbardziej na układ nerwowy. Co może być źródłem wielu schorzeń neurologicznych jak na przykład bóle w mięśniach, upośledzenia ruchowe, paraliż. Kolejnymi możliwymi dolegliwościami są problemy ze wzrokiem, obkurczenie mózgu, zaburzenia krążenia, czy padaczka alkoholowa. Jednak najbardziej cierpi wątroba, śluzówka i trzustka.

Jeśli spotkaliśmy się z chorobą alkoholizmu wśród rodziny, przyjaciół najbliższych możemy zasugerować wizytę u dobrego psychologa: http://www.grzegorzkurowski.pl/o-mnie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *